Wycieczka do Gniezna

19 października uczniowie klasy IV b, V a, VII a, VII c oraz VIII a wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Biskupina.

Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczenie oraz integracja uczestników.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego na wolnym powietrzu w Biskupinie. To niezwykłe miejsce pozwoliło przenieść się naszym uczniom do osady z VIII w. p.n.e.

Podczas zwiedzania osady w zrekonstruowanych chatach uczniowie zobaczyli, że warunki życia były całkiem inne niż dzisiejsze, ponieważ w jednej chacie mieszkały trzy pokoleniowe rodziny oraz zwierzęta gospodarskie. Mogli również poznać pracę mincerza, posłuchać kojących dźwięków instrumentów.

Po zwiedzeniu osady uczestnicy wycieczki udali się na warsztaty lepienia z gliny, które poprzedzone były barwnymi opowieściami na ten temat przez panią prowadzącą prelekcję. Nasi uczestnicy okazali się zdolnymi rzemieślnikami.

W Gnieźnie uczniowie odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego gdzie poznali historię początków Państwa Polskiego. Na wystawie składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyli m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej oraz wysłuchanie historii powstania tego miejsca. Uczestnicy dowiedzieli się o stylach architektonicznych, które można zaobserwować w Katedrze. Z zaciekawieniem podziwiali srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha.

Unikatowe Drzwi Gnieźnieńskie będące opowieścią o życiu św. Wojciecha, zdobią one wejście od dawnej kruchty od południowej strony katedry. Są one jednym z najcenniejszych zabytków rzemiosła ludwisarskiego, dlatego też wzbudziły podziw wśród naszych uczniów.

Była to „żywa lekcja historii”, która dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Joanna Grzesiak

Aleksandra Kula