Tegoroczne Święto Edukacji Narodowej zbiegło się w czasie

z rocznicowymi obchodami utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.

250 lat temu, 14 października 1773 roku powołano do istnienia organ,

który stworzył program powszechnego nauczania.

Komisja szybko sformułowała swój podstawowy cel. Zamierzano tak zreformować nauczanie, „aby młódź nabyła na wiek dalszy potrzebne światła, które by ją kierowały w życiu prywatnym i w życiu publicznym do zupełnego wykonania, co powinien człowiek, chrześcijanin i obywatel, aby i sobie u drugim stał się pożytecznym”. Opracowano nowe podręczniki, rozpoczęto kształcenie kadry pedagogicznej i wdrożono intensywną naukę polszczyzny. Reformy zainicjowane w Polsce znalazły szybko pozytywną akceptację światowego środowiska naukowego. Do dziś rozwój nauki oraz wiedzy w Polsce budzi podziw i uznanie. Dlatego też warto podkreślać rolę nauczyciela w systemie powszechnej edukacji, a także warto docenić wszelkie starania pedagogów i pracowników oświaty o poprawę polskiej oświaty. Wyrazem wdzięczności uczniów wobec nauczycieli był uroczysty apel, podczas którego uczniowie klas drugich i trzecich oraz oddziały przedszkolne zaprezentowali część artystyczną. Nie zabrakło w niej skocznych piosenek, wzruszających słów podziękowania, humorystycznych scenek z życia szkoły. Dyrekcja naszej szkoły wręczyła wyróżnionym nauczycielom Nagrodę Dyrektora Szkoły, dziękując za zaangażowanie, efektywność nauczania i wychowania. Pani Joannie Grzesiak przekazano Nagrodę Burmistrza Wieruszowa. Samorząd Uczniowski uhonorował wybranych nauczycieli Szkolnymi Oscarami, podkreślając, iż dostrzegają serce, pracowitość, kompetencje zawodowe swoich pedagogów! O pasji i nauczycielskiej wyjątkowości wspomniał także Przewodniczący Rady Rodziców, który podziękował Dyrekcji i Gronu Nauczycielskiemu za serce i opiekę nad uczniami, bez których szkoła nie może istnieć. Przemówienia oraz występy uczniów zostały nagrodzone gromkimi owacjami, co świadczy, że naukę da się połączyć z przyjemnością!