Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie

Wycieczka klas ósmych do Warszawy

W dniach 30.09 – 1.10. 2021r. uczniowie z klas 8b, 8c i 8d wybrali się do Warszawy na dwudniową wycieczkę klasową. Zwiedzili wiele ciekawych zabytków, przeżyli niezapomniane chwile.

Najpierw zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce jest hołdem mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Na dziedzińcu spotkaliśmy dyrektora muzeum Jana Ołdakowskiego i krótko z nim porozmawialiśmy. W muzeum zbieraliśmy kartki z kalendarza informującego o kolejnych dniach powstania.

Z kolei uczniowie mogli podziwiać wspaniałą panoramę Warszawy z ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Najwięcej emocji i radości spowodowała wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Wykonując różne doświadczenia, uczniowie angażowali się w poznanie i zrozumienie świata. Zagłębiali się w tajemnice zmysłów, postrzegania czasu i funkcjonowania w otaczającym środowisku. Mogli doświadczyć tego, co się dzieje z naszym kręgosłupem podczas jazdy na rowerze, sprawdzić, jak to jest leżeć na łożu fakira. Robili zdjęcia kropli wody, sprawdzali, jak wyglądaliby, mając tylko dwie lewe lub dwie prawe strony. Uczniowie żałowali, że wizyta w tym miejscu była tak krótka.

Po zakwaterowaniu w hotelu i obiadokolacji uczestnicy wycieczki udali się na seans filmowy w Multikinie.

Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Łazienek Królewskich - letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie uczniowie zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina, Pałac na Wyspie i letni teatr usytuowany nad brzegiem stawu.

Następnie zwiedzali Stare Miasto. O 11.15 wysłuchali hejnału warszawskiego z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Na Placu Zamkowym pani przewodnik opowiedziała legendę związaną z kolumną Zygmunta i cyfrą 4. Postawiona w 1644 r. przez Władysława IV, który w wieku 44 lat zafundował ją ojcu, 44. królowi polskiemu, wykonywało ją czterech twórców, w pierwszej wersji miała mieć 44 metry. Zniszczona w 1944 r., rozpadła się na cztery części.

Kolejnym zabytkiem była Katedra, w której najwięcej zaciekawienia wzbudził słynący z cudów krucyfiks mający ludzkie włosy. Krucyfiks przywiózł w XVI w. z Norymbergi katolik, który chciał go ochronić przed spaleniem przez protestantów.

Barbakan i Pomnik Małego Powstańca to były miejsca, gdzie rozpoczął się udział w grze miejskiej. Podzieleni na grupy, wykonywaliśmy zadania i rozwiązywaliśmy zagadki staromiejskie. Musieliśmy między innymi odczytać napis, który widnieje przy rzeźbie Syreny z fontanny na Rynku Starego Miasta oraz samodzielnie dotrzeć na Plac Zamkowy.

Idąc Traktem Królewskim przez Krakowskie Przedmieście, uczestnicy wycieczki mijali pałac prezydencki i luksusowe hotele. Na zakończenie spaceru po Warszawie dotarliśmy na plac Piłsudskiego przed Grób Nieznanego Żołnierza. Dowiedzieliśmy się o historii tego miejsca i planach odbudowy Pałacu Saskiego.

W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w McDonald’s oraz śpiewanych na całe gardło piosenek. Wycieczka była czasem relaksu, pozwoliła poznać stolicę i pozostawiła miłe wspomnienia.

Opiekunowie:

Agnieszka Bolek

Ewa Junke

Emilia Howis-Świegot

Maria Kołaczek